Warcaby polskie

Warcaby międzynarodowe, zwane też „polskimi”, „francuskimi” lub „stupolowymi” to wariant tradycyjnej gry rozgrywany na szachownicy 10×10 z użyciem 20 pionów dla każdego gracza. Piony ustawia się w pierwszych czterech rzędach ciemnych pól planszy po przeciwnych jej stronach, pozostawiając dwa rzędy pól wolnych.

Gra powstała najprawdopodobniej w 1723 roku w paryskiej kawiarni, gdzie dwaj oficerowie i zagorzali warcabiści – Polak i Francuz – znudzeni nieco grą na planszy 8×8 postanowili urozmaicić sobie rozgrywkę zwiększając zarówno planszę, jak i ilość pionów. Skutkiem tego powstała praktycznie nowa gra, zmieniła się bowiem zasadniczo strategia i taktyka rozgrywki: większa plansza umożliwiła grę skrzydłami, a nie jedynie w centrum planszy. Co ciekawe – we Francji grę znano jako warcaby polskie, a w Polsce jako… warcaby francuskie.

Reguły gry

Pionki poruszają się jedynie po polach ciemnych, zawsze o jedno pole skośnie w przód, na nie zajęte pole. Bicie przez przeskoczenie wrogiego piona z pola bezpośrenio sąsiadującego z atakowanym pionem na następne za nim, wolne pole może odbywać się zarówno w przód, jak i w tył. Jeśli z pola, na którym znalazł się pion po wykonaniu bicia, może on bezpośrednio wyonać kolejne – gracz ma obowiązek je wykonać, bowiem wszystkie bicia w grze są obowiązkowe.

Jeśli gracz ma kilka możliwości bicia, to ma obowiązek wybrania najkorzystniejszego pod względem ilości zbitych pionów przeciwnika.

Jeśli pionowi uda się dotrzeć do pola przemiany (dowolnego pola leżącego w ostatnim rzędzie po stronie przeciwnika) zostaje zamieniony w damkę. Ma ona możliwość poruszania się o dowolną ilość pól – skośnie, podobnie jak pion, lecz może poruszać się również do tyłu. Obowiązek bicia dotyczy również damek. Po biciu damka nie musi stawać na polu znajdującym się bezpośrednio za bitym pionem – może zająć dowolne kolejne wolne pole.

Pion, który w wyniku bicia złożonego z kilku skoków przeszedł jedynie przez pole przemiany, lecz zakończył ruch na innym polu nie jest damką!

Wygrywa oczywiście gracz, który zbije wszystkie piony przeciwnika.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: