Seega

Ludowa gra egipska, w którą grywano chętnie zwłaszcza w początkach XIX wieku. Najczęściej rozgrywa się ją na planszy 5×5, choć zaawansowani gracze mogą również spróbować zagrać na większych planszach: 7×7 lub nawet 9×9. Świetna rozrywka na plaży – planszę wystarczy narysować na piasku, znaleźć po 12 pionów dla każdego gracza i… grać.

Interesujące w Seega jest to, że rozgrywka składa się z dwóch etapów: w pierwszym gracza na przemian ustawiają po dwa swoje piony na wolnych polach pustej początkowo planszy. Centralne pole, oznaczane często gwiazdką, musi pozostać puste. Również w drugiej fazie rozgrywki pion stojący na tym polu ma specjalne przywileje – nie może zostać zbity.

Druga faza rozpoczyna się w momencie ustawienia wszystkich pionów na planszy – można wtedy zacząć wykonywać ruchy pionami (zawsze o jedno pole w rzędzie lub kolumnie) i bicia (przez „pojmanie”, podobnie jak przy grze w Tablut). Można bezpiecznie wchodzić swoim pionem między wrogie piony, można również bić w jednym ruchu więcej niż jednego piona. Co ciekawe – po wykonanym biciu gracz może wykonywać kolejne – tak długo, jak ma taką możliwość.

Istnieją dwa warianty rozgrywki – jedyna różnica to postępowanie gracza w sytuacji, w której nie może wykonać przypadającego na niego ruchu. W pierwszym wariancie musi zrezygnować z ruchu, w drugim – jego przeciwnik musi zdjąć z planszy swój pion w taki sposób, aby umożliwić mu ruch lub bicie. Warto ustalić przed rozpoczęciem rozgrywki, według którego wariantu będzie ona przebiegać.

Wygrywa oczywiście gracz, który zbije wszystkie piony przeciwnika.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: