Kercheck

Gra stosunkowo nowa – opracował ją w 1963 roku Maxey Brooke, amerykański znawca i twórca gier. Do gry wystarczy tradycyjny zestaw do warcabów, z którego wykorzystuje się po osiem czarnych i białych pionów. Moja szachownica „zaginęła w akcji”, ale ostatnio kupiłem okazyjnie dwa arkusze mozaiki z łupin kokosa…Wygląda nieźle!

Nietypowe początkowe ustawienie pionów na zdjęciu poniżej:

Kercheck
Kercheck

Grę rozpoczyna zawsze grający pionami białymi, gracze wykonują ruchy na zmianę. Piony poruszają się o jedno pole w dowolną stronę (również ukośnie) na sąsiednie, wolne pole.
Bardzo nietypowo odbywa się bicie pionów przeciwnika: następuje ono po odejściu piona bijącego od piona bitego, z planszy zdejmowany jest pion znajdujący się w linii ruchu piona bijącego.W jednym ruchu można zbić tylko jeden pion. Nie wolno wykonywać ruchów, w których nie odbywa się bicie. Jeśli gracz nie może wykonać ruchu zgodnego z tą regułą musi z niego zrezygnować – kolejka przechodzi na przeciwnika.

Wygrywa gracz, który zbije wszystkie piony przeciwnika lub (w wypadku braku możliwości wykonania ruchu obydwu graczy) gracz, któremu pozostało na planszy więcej pionów.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: