Warcaby tureckie

Parę dni temu ktoś podesłał mi zabawny filmik, który przypomniał mi o ciekawym wariancie warcabów. Rozgrywa się go na tradycyjnej szachownicy, jednak trzeba się zaopatrzyć w większą liczbę pionów – każdy z graczy potrzebuje ich 16. Początkowe ustawienie na obrazku wyżej.

W tradycyjnych warcabach piony poruszają się i biją po skosie, zaś w tureckich – w rzędach i kolumnach. Poza tym podobnie: piony poruszają się o jedno pole; nie wolno im się cofać. Tu również po doprowadzeniu swojego piona do pola przemiany (ostatniego rzędu pól) zmienia się go w damkę, która porusza się o dowolną liczbę pól wolnych poziomo lub pionowo i bije przeskakując przez piony i damki przeciwnika również o dowolną liczbę pól.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zbije wszystkie piony przeciwnika. Remis następuje jedynie w wypadku pozostania na planszy jedynie dwóch damek przeciwnych kolorów.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: