Pentalath

Do czego to doszło? Żeby komputery wymyślały gry?! Czas znaleźć sobie chyba jakieś inne hobby… Chociaż… Może warto najpierw sprawdzić, co też program komputerowy mógł wykombinować…

„Na łatwiznę” poszedł Cameron Browne, autor wielu ciekawych gier abstrakcyjnych oraz programu, który nazwał Ludi – „współautora” tej gry. Nie jest do końca tak, że program „pomyślał” przez chwilę (?) i zaproponował świetną grę – bo za taką uznaję Pentalath. Zasugerowane reguły oraz kształt planszy zostały zweryfikowane i zmodyfikowane przez graczy. Zachęcam do spróbowania!

Gra toczy się na heksagonalnej planszy o boku 5, początkowo pustej. Dwaj gracze na zmianę umieszczają na planszy po jednym swoim pionie, dążąc do utworzenia prostej linii z pięciu własnych pionów. Nic specjalnego – podobnie, jak w Gomoku, tylko plansza heksagonalna… Słusznie – ale jest jeszcze jedna reguła – podobnie jak w Go można bić grupy wrogich pionów zabierając im „oddechy”. Pojedyncze piony jednego koloru umieszczone na sąsiednich polach planszy tworzą grupy. Jeśli w trakcie rozgrywki pion lub grupa pionów nie sąsiaduje z żadnym wolnym polem planszy, to zostaje ona zbita i usunięta z planszy. Podobnie jak w Go nie wolno wykonywać ruchów „samobójczych” – chyba, że ich bezpośrednim następstwem jest bicie wrogich pionów.

2-SAM_3811

Pierwszy ruch w centralnym polu planszy daje dużą przewagę, warto więc stosować znaną regułę wyrównującą szanse: gracz rozpoczynający stawia swój pion na planszy, zaś jego przeciwnik podejmuje decyzję o kontynuowaniu gry (stawia pion przeciwnego koloru) lub zamianie stron – a więc kolejny ruch wykonuje znowu pierwszy gracz, ale już drugim kolorem pionów.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: