Focus

Jedna z bardziej popularnych gier współczesnych autorstwa Sidneya Sacksona, znana w Polsce raczej w swojej odmianie dla czterech osób dzięki „kioskowej” wersji z lat 80. – czasem jeszcze do kupienia na Allegro. Wymaga dość nietypowej, lecz łatwej do stworzenia planszy utworzonej przez odjęcie trzech narożnych pól z każdego rogu tradycyjnej szachownicy. Zróżnicowanie kolorystyczne pól planszy nie jest konieczne. Ustawienie początkowe pionów na zdjęciu.

Do przeprowadzenia rozgrywki niezbędnych jest po 18 pionów dla każdego gracza. Dobrze sprawdzają się płaskie, duże piony – np. z kompletu warcabów polskich, bowiem podczas rozgrywki na planszy będą powstawały „wieże” – podobnie, jak w grze Baszni.

Przebieg gry

Rozpoczynającego wyznacza losowanie, gracze wykonują ruchy na zmianę.

Pojedynczy pion można w swoim ruchu przesunąć o jedno pole w dowolną stronę, w rzędzie lub kolumnie, nigdy ukośnie. W wyniku ruchu przestawiany pion może znaleźć się na polu pustym lub zajętym przez pion własny lub przeciwnika. W wypadku wkroczenia na pole zajęte powstaje wieża, zaś pion wykonujący ruch staje na jej szczycie. Prawo do ruchu wieżą ma zawsze właściciel tego właśnie piona.

Wieża przemieszcza się również w kolumnach i rzędach, lecz zawsze o tyle pól, z ilu pionów się składa. Nieistotne jest przy tym, czy na drodze jej ruchu stoją jakiekolwiek inne piony. Gracz wykonujący ruch wieżą może również wykonać krótszy ruch – nie przesuwa w tym wypadku całej wieży, ale tyle wierzchnich pionów, o ile pól zamierza się ruszyć. Piony pozostające na polu startowym pozostajądo dyspozycji gracza, którego pion leży na wierzchu. Oczywiście jeden pion nie budzi żadnych wątpliwości co do swojej przynależności :) Wieża, podobnie jak pojedynczy pion, może zakończyć ruch na polu zajętym przez pion lub inną wieżę.

Najwyższa wieża, jaka moze brać udział w rozgrywce składa się z pięciu pionów. Jeśli w trakcie gry któryś z graczy doprowadzi do sytuacji, w której powstanie wieża złożona z większej ich liczby, to musi usunąć z dołu piony „nadliczbowe”. Jeśli są wśród nich piony przeciwnika, to zostają one zbite. Piony własne stanowią rezerwę i mogą wrócić do gry – gracz może w przypadającej na niego kolejce zrezygnować z ruchu piona lub wieży na planszy i położyć własny pion z rezerwy na dowolnym (również zajętym przez pion lub wieżę własną lub przeciwnika) polu.

Grę wygrywa gracz, który zbije wszystkie piony przeciwnika (choć zdarza się to niezmiernie rzadko) lub uniemożliwi przeciwnikowi wykonanie ruchu (na planszy nie będzie piona ani wieży należącej do przeciwnika).

Reguły dla czterech osób

Od wersji dwuosobowej różnią ją dwie dodatkowe reguły, a właściwie wyjaśnienia – gracze grają parami („dwóch na dwóch”, podobnie jak w brydżu), więc powstaje kilka niejasności…

Jak widać w grze uczestniczą piony w czterech kolorach, gracze zasiadają wokół planszy w ten sposób, aby partnerzy zasiadali naprzeciwko siebie. Ruchy wykonywane są w koleności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, każdy z graczy może poruszać pionami i wieżami tylko w swoim kolorze. Partnerzy nie mogą się komunikowac podczas rozgrywki.

Wspomniane wcześniej różnice w regułach pojawiają się przy zdobywaniu pionów (zdobyte pionki partnera przekazuje mu się do jego rezerwy) oraz w przypadku, w którym jeden z partnerów nie może wykonać przypadającego na niego ruchu, gdyż wszystkie jego piony znajdują się wewnątrz wież. W takiej sytuacji gracz pasuje – traci kolejkę w oczekiwaniu na możliwość wykonania ruchu dzięki uwolnieniu pionów lub ich przekazaniu do rezerwy przez partnera.

Para graczy, która nie może wykonać ruchu na planszy i nie ma pionów w rezerwie – przegrywa.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: