Squaryd

Gra opracowana w 1998 roku, jej autorem jest Pierre Baudy. Spreparowanie planszy 7×7 z usuniętym centralnym polem nie powinno być kłopotliwe, dodatkowo będzie potrzebne kilkadziesiąt pionów, które można ustawiać w wieże. W grze uczestniczą piony pojedyncze oraz podwójne. Gracze dążą podczas rozgrywki do ustawienia na planszy kwadratu ze swoich pionów pojedynczych, unikają natomiast utworzenia kwadratu z podwójnych. Tworzone przez graczy kwadraty mogą być dowolnie usytuowane względem brzegów planszy i mieć dowolny rozmiar.

Squaryd
Squaryd

Gracz w przypadającej na niego turze może postawić na pustych polach planszy dowolną ilość pionów podwójnych oraz musi umieścić na planszy jeden pion pojedynczy. Piony podczas rozgrywki nie zmieniają swojego położenia oraz nie biją się wzajemnie.

Jeśli przeciwnik ustawi swoje pojedyncze piony na trzech rogach kwadratu, co grozi zwycięstwem w kolejnym przypadającym na niego ruchu, to czwarty, wolny róg można zablokować jedynie przy użyciu podwójnego piona. Często taki wymuszony ruch prowadzi do przegranej blokującego – tak, jak na poniższym rysunku:

Squaryd
Na planszy powyżej czarne wygrywają stawiając pion w oznaczonym miejscu – grożą białym utworzeniem zwycięskiego kwadratu oznaczonego czerwoną linia. Próba obrony białych przy pomocy podwójnego białego piona doprowadzi do utworzenia kwadratu pionów blokujących (żółta linia) i przegranej białych.

3 myśli na temat “Squaryd

Dodaj własny

  1. Tak czytam o niektórych grach i wydają się bardzo ciekawe. Ja znam głównie szachy plus kilka popularnych ostatnio planszówek, Z gier abstrakcyjnych sporo dobrego słyszałem o Roju (swoją drogą, ma bardzo ładne elemnty), poznałem nawet cześć zasad i wyglądało zachęcająco. Z resztą squryd też wygląda ciekawie!

    Polubienie

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: