Diaballik

Amerykański football na planszy? I to w dodatku niewielkiej – 7×7… Amerykanie pewnie się obruszyli widząc prostotę zasad, ale Philippe Lefrancois, autor gry, chyba niewiele sobie z tego robi.

W oryginalnej wersji gry każdy z siedmiu pionów obydwu graczy ma specjalne zagłębienia, dzięku którym można na nich przenosić kule wyobrażającą piłkę, jednak do wypróbowania gry wystarczą płaskie, warcabowe piony i dwa mniejsze od nich znaczniki – na przykład szklane countery. Początkowy układ pionów na zdjęciu…

Jak widać – gracze rozmieszczają swoje piony w pierwszym rzędzie pól planszy, „piłka” zostaje umieszczona na środkowych pionach. Zadaniem graczy jest dostarczenie piłki do ostatniego rzędu pól, a więc na pozycje startowe przeciwnika. Aby tego dokonać gracze w przypadających na nich kolejkach ruchu moga wykonywać w dowolnej kolejności aż trzy ruchy – choć mogą poprzestać na jednym z nich. Są to:

  • ruch piona bez „piłki” o jedno wolne pole w rzędzie lub kolumnie
  • podanie, czyli przesunięcie „piłki” ze swojego piona na inny swój pion leżący w prostej linii (w rzędzie, kolumnie lub ukośnie), w dowolnej odległości. Ruch taki jest możliwy tylko wówczas, gdy na linii „podania” nie stoi pionek przeciwnika.
  • ruch piona bez piłki – tak jak w pierwszym punkcie.

Podane czynności można wykonywać w dowolnej kolejności. Pion z umieszczoną na nim „piłką” jest unieruchomiony. Obydwa ruchy mogą być wykonywane tym samym pionem. Przykładowe ruchy na rysunku poniżej:

Diaballik - możliwe ruchy
Diaballik – możliwe ruchy

Czarne strzałki to możliwości ruchu białego piona (dwa przesunięcia w ramach jednego ruchu), białe strzałki – możliwości „podania” w wykonaniu czarnego gracza. Strzałka czerwona to „podanie” niemożliwe do wykonania – na jego drodze stoi pion przeciwnika!

Wygrywa oczywiście gracz, który jako pierwszy dostarczy swoją „piłkę” na pozycje startowe przeciwnika. Jest jednak jeszcze inna możliwość zwycięstwa, związana z obowiązującym w grze zakazem tworzenia blokady. Powstaje one wtedy, gdy co najmniej trzy piony przeciwnika stoją bezpośrednio przed pionami gracza, na przyległych polach. Gracz, który zauważy taką sytuację stworzoną przez przeciwnika na planszy wygrywa grę.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: