Salta

W sumie to mam szczęście – wprawdzie mój egzemplarz Salty jest w dość słabym stanie (zwłaszcza pudełko), ale i tak jestem zdziwiony, że udało mi się ją kupić w Polsce. To praktycznie zapomniana dziś gra, więc raczej nie ma co liczyć na zakup nowego egzemplarza, ale sto lat temu to był przebój!

Co ciekawe – to chyba pierwsza gra logiczna, która miała taką marketingową oprawę. Wymyślił ją w roku 1899 niemiecki muzyk Konrad Heinrich Büttgenbach, błyskawicznie zyskała popularność i już rok później otrzymała złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu. Rozpisywała się o niej prasa, organizowano turnieje z wysokimi nagrodami, wspierano się pozytywnymi opiniami szachowych mistrzów świata, powstawały podręczniki i fachowa prasa związana z tą grą. Dziś prawie nikt jej nie pamięta…

Zasady są stosunkowo proste: gra toczy się na planszy 10×10, piony poruszają się jedynie po ciemnych polach. Podobnie jak w Halmie celem gracza jest przeprowadzenie swoich pionów na stronę przeciwnika, jednak w tym przypadku sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana: każdy pion należy ustawić na odpowiedniej pozycji!

Piony mają tradycyjnie kolory czerwony i zielony. Każdy z nich oznaczony jest jednym do pięciu słońc, księżyców lub gwiazd i ustawiony w porządku rosnącym na pierwszych trzech rzędach pól po stronie gracza: na pierwszej słońca, potem księżyce i gwiazdy. W swojej kolejce ruchu gracz może przesunąć swojego piona ukośnie do przodu lub do tyłu o jedno pole. Jeśli stoi przed nim pion przeciwnika, za którym jest wolne pole, to musi wykonać skok, ale oczywiście nie wykonuje warcabowego bicia. Jeśli gracz nie zauważy możliwości skoku, to jego przeciwnik może mu ją wskazać mówiąc Salta! („skacz!”).

Nie wolno wykonywać skoków wielokrotnych. Jeśli skok jest możliwy w kilku miejscach, to gracz sam dokonuje najkorzystniejszego dla niego wyboru. Nie wolno skakać do tyłu ani przeskakiwać własnych pionów!

Wygrywa gracz, który ustawi swoje na pozycjach startowych po przeciwnej stronie planszy.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: