TW w sutannie

Okazuje się, że warto czytać przypisy… Jeden z nich, pochodzący z książki Roberta Gawkowskiego Moja Dzielnica Włochy, historia Włoch i Okęcia rzuca nowe światło na pewne wydarzenia w wołomińskiej parafii w latach sześćdziesiątych. Rzecz dotyczy ówczesnego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej Mieczysława Grabowskiego, który w latach czterdziestych był wikarym we włochowskim kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Kapłan ten zasłużył się w czasie okupacji m.in. ratowaniem Żydów, jednak zaraz po wojnie stał się obiektem zainteresowania UB:

Wobec nieskazitelnej i niezłomnej postawy księdza proboszcza tajniacy rozpoczęli poszukiwania innego słabego punktu w parafii, po to, by zdobyć wpływ na J. Chrościckiego, lub by go zdyskredytować. Tym słabszym ogniwem miał być ks. wikary Mieczysław Grabowski. Agenci UB dopatrzyli się w życiu wikarego kilku jego głęboko ukrywanych słabości i zaszantażowali Grabowskiego. Czy ksiądz wikary dał się złamać? – tego nie wiemy. Wkrótce (w końcu 1946 r.) odszedł z parafii i został dyrektorem administracyjnym „Romy”, by kilka lat później w 1950 objąć parafię w Wołominie. Być może próbował uciec przed szantażem włochowskiego UB.

Ksiądz Grabowski zasłużył się dla Wołomina odbudową zniszczonego w czasie II Wojny Światowej przez Niemców kościoła, aktywnie działał też społecznie, użyczając na przykład sal parafialnych działającej w mieście sekcji bokserskiej. W roku 1962 obowiązki proboszcza miał przejąć ksiądz Jan Sikora, ale długo był zaledwie administratorem parafii. Czy powodem były starania UB o utrzymanie na stanowisku proboszcza swojego człowieka? Czy prowadzona przez księdza Grabowskiego odbudowa kościoła to efekt współpracy z UB?

W przypisach książki Gawkowskiego czytamy:

Niestety, kapłan ten w świetle dokumentów Urzędu Bezpieczeństwa, a potem Służby Bezpieczeństwa był jednoznacznie uwikłany we współpracę jako tajny współpracownik o kryptonimie „Władysław”. Nie wiemy, czy ks. Grabowski współpracował z UB już w okresie swojej pracy we Włochach. Wydaje się, że jeszcze nie. Pełna współpraca na zasadzie dobrowolności miała miejsce od 1960 r., a oficerem, który zwerbował Grabowskiego, był mjr Z. Strześniewski. Od 1960 r. ksiądz stale spotykał się z oficerami z resortu i przekazywał im dane dotyczące poszczególnych księży, konferencji dekanalnych i spraw kościoła. W latach 60. XX w. został dyrektorem cmentarza na Woli, w czym pomagały zabiegi SB. Ze Służbą Bezpieczeństwa współpracował aż do śmierci w 1985 r. Efektem tej współpracy trwającej co najmniej 25 lat są dwa obfite tomy relacji i donosów spisanych przez kolejnych oficerów prowadzących, którzy uznali ks. Mieczysława Grabowskiego za cenne źródło informacji. IPN 0203/386, ankieta TW ks. M. Grabowskiego „Władysław” – k. 7 i 7a.

Przez wiele lat wydawało się, że niechęć Urzędu do Spraw Wyznań do mianowania ks. Sikory na stanowisko proboszcza wynikała z jego wojennej przeszłości i niezłomnych poglądów. Być może – ale wydaje się też, że powiązania i wpływy księdza Grabowskiego były równie istotnym powodem.

5 myśli na temat “TW w sutannie

Dodaj własny

 1. Od moich przodków, którzy byli zdecydowanymi antykomunistami, wiem że było nieco inaczej: Wg. ich opinii to Sikora był UBekiem i został tu wsadzony aby obalić ks. Grabowskiego. Ks. Grabowski nigdy nie poruszał tematów politycznych, nie tolerował stosunków seksualnych i pedofilii innych księży, co się diametralnie zmieniło za ks. Sikorskiego. Ks. Grabowski, pomijając walki bokserskie, przyczynił się do założenia chórów i grup teatralnych i stworzył prawdziwą parafię, którą ludzie do dzisiaj z wielkim sentymentem wspominają, często podając ją jako przykład spragnionego kierunku rozwoju kościoła. Z chwilą pojawienia się ks. Sikory wszelkie grupy przy kościele zostały zlikwidowane i zaczęło się ciąganie ludzi związanych z kościołem na nocne przesłuchania SB. Ks. Sikora ponoć ostentacyjnie spacerował w oficerkach AK po mieście, żeby umocnić swoją wiarygodność jako były członek tej przez komunę zwalczanej organizacji. Normalny człowiek w tamtych czasach by za to pewnie już nie ujrzał światła dziennego. I jeszcze coś: freski na suficie w kościele: chrzest Polski, historia Polski…… a na końcu KS. SIKORA!

  Polubienie

   1. To poproszę o wiarygodne kopie/scany tych dokumentów. Pan się powołuje na to co ktoś napisał. Ten ktoś znowu się powołuje na ksywę w aktach IPN, nie podając pewnie ich dokładnego opisu: tzn. nr., repetytorium itd. W dziwny sposób ludzie nie podważają prawdy tego co ktoś tam napisał w książce lub gazecie która cieszy się poparciem elit, prominentów lub innych znanych ludzi. Efektem jest to że np. publikuje się sfałszowane wyniki badań w uznanych naukowo pismach lub oczernia osoby publicznie za czyny które im nie zostały udowodnione. Pewnie sam Pan już nie raz doświadczył sytuacji kiedy wobec urzędnika lub policjanta z założenia ogólnego był Pan winny i musiał Pan udowadniać że władza nie ma racji. Nie jest to zbyt demokratyczna postawa władzy, prawda? Lub jako historyczny przykład podam pewien paradoxon: między kronikami gmin żydowskich w Europie a zapisami biografów królewskich i innymi kronikami chrześcijańskimi istnieje na przełomie ostatnich 2000 lat mała różnica czasowa ok. 800 lat. Tzn. że wg. zapisów gmin żydowskich mamy rok 1214 post christum natum.
    Proszę nie traktować tego jako atak tylko jako zachętę do obiektywnego i konstruktywnego myślenia.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 2. Panie Andrzeju, próbuje Pan doprowadzić do dość dziwnej sytuacji – przeciwstawia Pan ustny przekaz swojej rodziny autorowi powołującemu się na dokumenty IPN… Chce pan podważyć jego wiarygodność? Proszę się więc samemu wybrać do IPN-u i udowodnić jego pomyłkę.

  Co do kalendarzowej ciekawostki: może pan przybliżyć temat? Jakiś link do źródła? To dość ciekawe…

  Polubienie

 3. Muszę się skorygować: trochę cyferki pomyliłem: różnica czasu wynosi ok. 200 lat a miało to miejsce w okolicach roku 800. Linków do tematu nie mam, czytałem o tym sporo lat temu w literaturze fachowej zajmującej się ustalaniem wieku metodami porównawczymi, między innym dendrologią, c14 itd.

  Polubienie

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: