Guard and towers

Plansza 7×7 przydała mi się już kilka razy, więc nie miałem żadnego problemu z pierwszą rozgrywką. Można ją też szybciutko zmontować – na razie „z byle czego”, ale potem zapewne już solidnie i estetycznie. Wciąga – jak chodzenie po bagnach… Grę w 1997 opracowali Christoph Endres i Robert Wirth.Christoph Endres

SAM_7458

Oczywiście – prościutko: każdy z graczy dysponuje jednym strażnikiem (w ustawieniu początkowym – na środkowym polu pierwszego rzędu, specjalnie oznaczony) oraz siedmioma wieżami. Wprawdzie początkowo są one dość niskie, ale w trakcie rozgrywki będziemy je ustawiać na sobie, zwiększając ich zasięg. Z tego też powodu należy użyć pionków, które można ustawiać na sobie. Szachowe odpadają…

Strażnik porusza się o jedno pole w rzędzie lub kolumnie. Nie może wchodzić na pola zajęte przez własne pionki, ale wchodząc na pole zajęte przez strażnika lub dowolnej wysokości wieżę przeciwnika – bije je.

Wieże składają się z jednego lub kilku pionów tego samego koloru, poruszają się w rzędach i kolumnach zawsze dokładnie o taką liczbę pól, jak ilość pionów, z których się składają. Jeśli ruch wieży kończy się na polu zajętym przez wieżę własnego koloru – powstaje jedna, wyższa wieża o większym zasięgu ruchu. Jeśli ruch kończy się na polu zajętym przez wieżę wroga – zostaje ona zbita, ale tylko wtedy, gdy jest niższa od wieży bijącej lub jej równa. W trakcie gry nie można przeskakiwać przez wieże – ani swoje, ani przeciwnika. Można natomiast dzielić istniejące wieże, zdejmując z wierzchu dowolną ilość pionów i przestawiając je o tyle samo pól.
Wykonanie ruchu jest obowiązkowe – nie można pasować!

Zwycięża ten gracz, któremu uda się zbić strażnika przeciwnika lub zdoła umieścić swojego strażnika na polu startowym strażnika przeciwnika.

Kilka przykładowych ruchów:

Guard and towers
Guard and towers
  • Biały pion w lewym dolnym rogu wykonując ruch w prawo tworzy dwupionową wieżę.
  • Dwupionowa biała wieża z prawej może wykonać ruch w przód o dwa pola – ruch w lewą ogranicza własny strażnik, w prawo – brzeg planszy.
  • Trzypionowa biała wieża może poruszyć się o trzy pola w prawo lub w lewo. Ruch w przód ogranicza pion przeciwnika, nad którym nie może przeskoczyć. Gdyby gracz biały zadecydował o oddzieleniu z niej wieży dwupolowej, mogłaby ona ruchem w przód zbić pion przeciwnika i jednocześnie zagrozić zbiciem czarnego strażnika.
  • Czteropionowa czarna wieża może zostać podzielona na przykład na dwie dwupionowe – dwa piony zdjęte z wierzchu moga zakończyć ruch na polach oznaczonych zółtymi strzałkami.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: