Quarto!

Warto zainwestować w tę grę – pieniądze na zakup lub czas i energię na stworzenie „samoróbki”. Mnie udało się jakiś czas temu tanio kupić polskie wydanie na licencji, ale dziś już jest ono chyba nie do zdobycia – a już na pewno nie za kilkanaście złotych. Plastikowe, lekkie elementy to z pewnością nie to samo, co drewniane, ale niezwykły pomysł na grę autorstwa Blaise Mullera nadal powoduje zawroty głowy po dwóch szybkich partyjkach. 

Gra wymaga planszy 4×4 oraz kompletu nietypowych pionów, z których każdy ma 4 charakterystyczne cechy: jest wysoki albo niski, ciemny albo jasny, okrągły lub kwadratowy, z otworem lub bez. W zestawie nie ma dwóch jednakowych pionów.

Celem gry jest stworzenie na planszy rzędu czterech figur z przynajmniej jedną wspólną cechą. Rząd może przebiegać pionowo, poziomo lub po przekątnej planszy. Gracz, który tego dokona, musi oznajmić ten fakt przeciwnikowi mówiąc „quarto!”. Jeśli nie spostrzeże utworzenia zwycięskiej formacji i kolejka ruchu przejdzie na przeciwnika, może on ogłosić zwycięstwo w ten sam sposób bez wykonywania ruchu. Jeśli jednak przeciwnik również nie dostrzeże linii – od następnej kolejki ruchu gra toczy się dalej, a zwycięska formacja traci ważność.

Nietypowy jest przebieg rozgrywki – rozpoczyna się ona na pustej planszy, gracze kolejno wybierają jeden z pozostałych poza planszą pionów i przekazują go przeciwnikowi, który musi umieścić go na planszy, po czym wybrać pion dla przeciwnika.

Jeśli wszystkie piony znajdą się na planszy, ale żaden z graczy nie utworzy linii – gra kończy się remisem.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: