Trzej muszkieterowie

Prościutka w regułach, lecz wymagająca dobrze opracowanej strategii gra Haara Hoolima, opublikowana w książce Sidneya Sacksona A gamut of games.

Gra wymaga jedynie prostych rekwizytów w postaci planszy 5×5 oraz trzech czarnych i dwudziestu dwóch białych pionów – odpowiednio „muszkieterów” i „wrogów”. Początkowe ustawienie pionów na rysunku, zaczynają zawsze czarne – „muszkieterowie”.

Gracze wykonują ruchy na zmianę. „Muszkieterowie” muszą w każdym ruchu dokonać bicia „wroga” przesuwając swój pion pionowo lub poziomo o jedno pole, na obszar zajęty przez białe i usuwając ten pion z planszy. Jeśli jest kilka możliwości ruchu (kilka możliwych bić) grający „muszkieterami” decyduje, które z nich wybiera. Nie ma możliwości zrezygnowania z ruchu. Celem czarnych jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie mogą wykonać ruchu, a więc nie ma żadnego wroga w zasięgu.

Białe dla odmiany nie mają możliwości bicia – ich celem jest doprowadzenie do ustawienia trzech pionów „muszkieterów” w jednym rzędzie lub kolumnie. Stwarza to dość nietypową dla gier sytuację, kiedy to gracz musi umiejętnie… podstawiać swoje piony do bicia.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑