Susan

Autor tej gry, Stephen Linhart, pozwolił mi uwierzyć, że nie wszystko jeszcze zostało powiedziane w temacie abstrakcyjnych gier logicznych… Polecam zapoznanie się z regułami jego gry – to doskonała i wciągająca rozrywka dzięki prostocie reguł, a nie pomimo ich prostoty. Bo trzeba umieć odróżnić prostotę od prostactwa…

Wyposażenie niekłopotliwe – heksagonalna plansza o boku 5 (61 pól), po garści pionów dla każdego gracza. Rozgrywka rozpoczyna się na pustej planszy, gracze na zmianę wykonują ruchy polegające na dostawieniu swojego piona na wolne pole lub przesunięciu swojego piona stojącego już na planszy na sąsiednie, wolne pole. Jeśli obydwaj gracze w ciągu swoich trzech kolejnych ruchów przesuwają piony na planszy, nie dostawiając żadnego – grę uznaje się za nierozstrzygniętą.

1-DSCF0343

Celem każdego z graczy jest otoczenie jednego piona przeciwnika, czyli doprowadzenie do sytuacji, gdy wszystkie sześć pól wokół niego jest zajętych przez piony jakiegokolwiek koloru. Nie jest to więc reguła przypominająca japońskie Go, gdzie tworzenie łańcucha pionów poprawiało sytuację gracza, ale pewna analogia istnieje – każdy pion na planszy musi mieć „oddech”, czyli przynajmniej jedno sąsiadujące wolne pole. Można więc doprowadzić do zwycięstwa otaczając pion przeciwnika z wykorzystaniem brzegu lub narożnika planszy.

Ważna uwaga – jeśli w gracz dokładając lub przesuwając swój pion otoczy jednocześnie pion przeciwnika i swój, to automatycznie przegrywa grę. To zasada bardzo ważna z przyczyn strategicznych!

Oto kilka prostych przykładów:

susan1

 

Jeden z czarnych pionów na pierwszym rysunku powyżej jest już otoczony z pięciu stron przez cztery białe i jeden własny pion. Czarne muszą wykonać ruch defensywny, który oddali ryzyko otoczenia. Dostawiony w miejsce oznaczone żółtym krzyżykiem pion tworzy „oczko” – biały nie może w nim postawić swojego piona, gdyż byłby to ruch samobójczy.

Kolej na ruch białych – na rysunku drugim przesuwają swojego piona w miejsce utworzonego przed chwilą „oczka”. Powstaje układ patowy – ani biały, ani czarny gracz nie może zakończyć partii w najbliższym ruchu stawiając swojego piona w miejsce oznaczone żółtym krzyżykiem na trzecim rysunku, gdyż dla obydwu graczy próba otoczenia kamienia przeciwnika byłaby ruchem samobójczym.

susan2Warto zauważyć również, że na planszy istnieją pola bezpieczne – na przykład czarny pion odsunięty o jedno pole od narożnika planszy jest tam całkowicie bezpieczny, gdyż białe nie mogą go otoczyć bez ruchu samobójczego. Podobną bezpieczną grupą kamieni jest krąg sześciu pionów z „oczkiem” w środku.

Warto zagrać w Susan… A jeśli po jakimś czasie uznacie, że wiecie już o tej grze wszystko, to… zagrajcie na planszy heksagonalnej o boku 6. To zupełnie inna gra!

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑