Stacks

Znowu ciasno… Gra stworzona w 1999 roku przez Dereka Hohlsa toczy się na planszy 4×4 przy użyciu 48 pionów (po 24 dla każdego gracza) i naprawdę wiele w niej można… Ilość możliwych typów ruchów jest niezwykła dla tak „kompaktowych” gierek.

Partia rozpoczyna się na pustej planszy. W przypadającej na niego kolejce ruchu gracz może wykonać ruch polegający na:

  • umieszczeniu na pustym polu planszy stos złożony z jednego, dwóch lub trzech własnych pionów
  • dołożeniu dowolnej liczby własnych pionów na wierzch własnego stosu znajdującego się już na planszy
  • przeniesieniu własnego stosu na sąsiednie wolne pole – w rzędzie, kolumnie lub ukośnie. Po przeniesieniu stos jest pomniejszany o jeden pion. Stosy złożone z jednego piona nie mogą się poruszać!
  • przeniesieniu własnego stosu na sąsiednie pole zajęte przez niższy stos przeciwnika. Atakujący stos po wykonaniu bicia jest pomniejszany o liczbę pionów równą wysokości zbitego stosu przeciwnika +1. Gracz nie może dokonać częściowego ataku, musi przenieść wszystkie kamienie atakującego stosu!

Wszystkie kamienie wracają do puli graczy i mogą być ponownie używane.

Wygrywa gracz, któremu uda się ustawić rząd czterech własnych stosów jednakowej wielkości lub rząd stosów, w których liczba pionów tworzy ciąg arytmetyczny (1-2-3-4, 1-3-5-7, 2-4-6-8)

Przykład ze zdjęcia powyżej: ruch przypada na gracza białego. Musi on postawić swój stos na wolnym polu w górnym rzędzie – w przeciwnym razie przegra, gdyż gracz czerwony w przypadającym na niego ruchu może dostawić na tym polu stos dwóch kamieni lub przenieść tam swój trzypionowy stos, który po wykonaniu ruchu utworzy zwycięską linię czterech swoich stosów (4-3-2-1)

Biały nie może jednak przenieść na stos swojego dwupionowego stosu – w wyniku tego ruchu stos miałby rozmiar jednego piona, a więc mógłby być zbity przez trzypionowy stos czerwonych z prawego rzędu planszy. W wyniku tego na polu pozostałby jeden czerwony pion, do którego czerwony gracz bez przeszkód dołożyłby w swojej turze jeden pion i utworzył zwycięski układ.

Jedyną możliwością obrony przed takim rozwojem wypadków jest więc postawienie na oznaczonym polu trzypionowego stosu białych.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: