Yin Yang

Autorami tej ciekawej gry są członkowie North Berkshire Game Group z Massachusetts, sama zaś gra jest finalistką About.com 2004 game design competition. Przygotowanie próbnej rozgrywki nie powinno przysporzyć żadnych problemów, planszę można uzyskać maskując fragment zwykłej szachownicy. Ja się uparłem i moimi dwiema lewymi rękami zmontowałem sobie dość elegancką planszę…

Rozgrywka toczy się na szachownicy 6×6 z kolorystycznym rozróżnieniem pól. Początkowe ustawienie pionów przypomina otwarcie z Othello. Gracze na zmianę przesuwają i dostawiają na planszę piony tak długo, jak jest to możliwe i zgodne z zasadami gry, dążąc do określonych celów: gracz pierwszy stara się umieścić jasne piony na jasnych polach, zaś ciemne – na ciemnych. Gracz drugi – czego łatwo się domyślić – dąży do odwrotnego układu, czyli umieszczenia ciemnych pionów na jasnych polach i jasnych pionów na polach ciemnych.

Za każdy pion na planszy spełniający te warunki gracze uzyskują punkt – można śledzić stan rozgrywki na podczas jej trwania, jednak nie ma on żadnego znaczenia dla przebiegu partii. Dla zobrazowania – w ustawieniu początkowym gracz pierwszy nie ma na planszy żadnego piona przynoszącego mu punkty, zaś gracz drugi – wszystkie cztery.

1-SAM_6659

Gracze na zmianę przesuwają piony na planszy według prostej zasady: pion dowolnego koloru można przesunąć po linii prostej w rzędzie lub kolumnie dokładnie o tyle pól, ile pionów tego samego koloru sąsiaduje z nim bezpośrednio w rzędzie, kolumnie lub po skosie. W trakcie ruchu pion nie może przeskakiwać nad żadnymi innymi pionami, ruch musi kończyć się na wolnym polu. Tak więc teoretycznie pion mógłby poruszyć się maksymalnie o siedem pól (ósme musi być wolne, aby ruch w tym kierunku mógł być możliwy), jednak… plansza ma tylko sześć pól szerokości i wysokości. Pion stojący w rogu planszy może się poruszyć maksymalnie o dwa pola – oczywiście jeśli na dwóch z trzech pól sąsiednich stoją piony tego samego koloru.

Po wykonaniu ruchu pionem gracz umieszcza na opuszczonym właśnie polu pion przeciwnego koloru, niż pion którym wykonał ruch, po czym kolejka przypada na jego przeciwnika. Jeśli w przypadającym na niego ruchu gracz może go wykonać, to musi to zrobić – niezależnie od tego, czy jest to dla niego korzystne. Gra kończy się w momencie, w którym nie ma możliwości wykonania ruchu. Poniżej przykładowe otwarcie gry:

1-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2014-05-11 125734

Po zakończeniu rozgrywki gracze przystępują do liczenia punktów – gracz pierwszy zdejmuje z planszy i liczy piony, które stoją na polach tego samego koloru jak kolor piona. Gracz drugi liczy pozostałe piony – stojące na polach przeciwnego koloru. Wygrywa oczywiście ten z graczy, który zdobył więcej punktów. Jeśli obaj zdobyli tyle samo punktów – wygrywa gracz drugi.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: