Six

Jeśli komuś przypadła do gustu gra Hexade, to również Six powinno być interesujące – tym bardziej, że jest zdecydowanie bardziej przenośne, wręcz kieszonkowe. W okresie wakacji jest to cecha nie do przecenienia…

Nie wiem, czy Steffen Mühlhäuser akurat tą kieszonkowością kierował się wymyślając jej reguły, ale stworzył grę prostą i elegancką. Po 21 sześciokątnych pionów dla każdego gracza i prosty cel: utworzenie jednej z trzech formacji złożonych z sześciu własnych pionów: linii, trójkąta lub pierścienia. Gra toczy się bez planszy, rozpoczyna się od ustawienia dwóch sąsiadujących ze sobą pionów na obszarze gry. Rozpoczynający dokładający swój pion jako pierwszy musi go ustawić w taki sposób, aby nie sąsiadował z pionem o tym samym kolorze – to wyrównuje szanse graczy na zwycięstwo. W kolejnym ruchu jego przeciwnik może już postawić swój pion w sąsiedztwie dowolnego innego będącego w grze.

Jeśli zdarzy się, że gracze użyją wszystkich pionów ze swojej puli i nie wyłoni to zwycięzcy, to przystępują do drugiego etapu: na zmianę zmieniają położenie swoich pionów, znów dążąc do stworzenia jednej z trzech zwycięskich formacji. Jeśli w wyniku ruchu powstaną dwie oddzielne grupy pionów, to mniejsza z nich jest usuwana z – tworzące ją piony nie wracają już do gry. Jeśli utworzone grupy są równe, to gracz doprowadzający do ich utworzenia decyduje o tym, którą usunąć.

W wariancie dla czterech osób gracze otrzymują po dziesięć pionów i grają jak w brydżu – wykonują ruchy na zmianę i próbują stworzyć zwycięską formację bez komunikowania się.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: