Hexade

W Hexade odnajdziemy kilka znanych elementów z innych gier, ale… czy to źle? Jedna z wygrywających formacji to linia sześciu pionów (np. w Go-Moku – 5 pionów), bicie przypomina Pente, przenoszenie gier z tradycyjnych planszy na heksagony to również powszechna praktyka. A gra jest naprawdę wyśmienita!
Jedyny kłopot to plansza – nie każdy ma w domu heksagonalną o boku 8 pól… Ale może warto zacząć na nieco mniejszej, aby przkonać się o walorach Hexade. Gra rozpoczyna się na pustej planszy, gracze na zmianę stawiają swoje piony na pustych polach dążąc do ustawienia na planszy zwycięskiej konfiguracji sześciu swoich pionów, tzw. perfect six: linii, rozety lub trójkąta (na rysunku w zwycięskich konfiguracjach stoją czarne piony).

Hexade
Hexade

Już samo to urozmaicenie zasad otwiera nowe możliwości strategiczne rozgrywki, a przecież gracze mają jeszcze możliwość bicia. Następuje ono przez „pojmanie” pary pionów przeciwnika stojacej na sąsiednich polach pomiędzy swojego piona stolącego w jednej linii w ich bezpośrednim sąsiedztwie a swojego dostawianego piona. Brzmi zawile, więc dla ułatwienia – tak, jak w Pente. Rysunek powinien rozwiać wszelkie wątpliwości – w górnej części jasnym kółkiem oznaczone jest miejsce dostawienia piona. Zbite piony są usuwane z planszy, ich ilość nie ma znaczenia dla rozgrywki.

Możliwe jest bicie w kilku kierunkach – przykładowa sytuacja, w której czarne są o krok od utworzenia rozety zmienia się diametralnie po postawieniu przez białe swojego piona w miejsce oznaczone kółkiem. Czarne tracą cztery piony (dwie pary).

Bicie jest możliwe wyłącznie po ataku, tak więc można bezpiecznie tworzyć parę swoich pionów pomiędzy wrogimi.

Warto stosować zalecaną przez twórcę gry, Christiana Freelinga, zasadę otwierania rozgrywki: po wykonaniu pierwszego ruchu przez białe i odpowiedzi przez czarne, drugi pion białych powinien stanąć w odległości dwóch lub więcej pól od pierwszego – w dolnej części rysunku kółkami oznaczyłem taki „obszar zakazany”. To wyrównuje szanse…

Zwycięża ten z graczy, któremu uda się jako pierwszemu utworzyć jeden ze zwycięskich układów pionów. Tu jednak kolejna ważna uwaga – jeśli w następnym ruchu po utworzeniu linii, rozety lub trójkąta przeciwnik jest w stanie zbić któryś z pionów wchodzących w ich skład, gra toczy się dalej!

Jedna myśl na temat “Hexade

Dodaj własny

  1. Pingback: Six | codziennik

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: