Idiota

Nie mogę ostatnio trafić na dobre lektury ani w wersji elektronicznej, alni papierowej, nawet w audiobookach trafiają mi się same ciężkostrawne kąski. Nie dałem rady Marininie – Kolacja z zabójcą pozostała niedojedzona. Nie wiem, czy to za sprawą Rocha Siemianowskiego, który dostał ode mnie kolejną szansę, czy radzieckie realia jakoś do mnie nie trafiają. Nieważne – prędko do tej pary nie wrócę, choć jest kilka pozycji w ofercie.

Nie porwał mnie Henning Mankell i jego Fałszywy trop w wersji papierowejnie zachwycił Powrót nauczyciela tańca – choć intryga wydawała się niezła. Jednak skandynawscy autorzy za bardzo przynudzają, jak na mój gust. Może płacą im wierszówki, jak w redakcjach gazet?

Dałem szansę Ziemkiewiczowi. Wiem, pewnie nie powinienem, ale wciąż mam do niego zaufanie jako do autora powieści SF. Wybrańcy bogów wprawdzie mają już swoje lata i brak im nieco świeżości, ale to wciąż niezła lektura: silny wątek polityczny, ostra akcja, trudne wybory i zajdlowski klimat całości mogą się podobać, choć przyznam, że zaczynałem dwa razy. Za pierwszym nie połapałem się w tej wielowątkowej historii, w którą autor rzucił mnie bez zapowiedzi od pierwszego akapitu, ale chciało mi się od razu zmierzyć z problemem, co chyba jednak dobrze świadczy o tym tytule.

Mam za sobą ćwierć pierwszego tomu pamiętników Susan Sontag i dziś nie wiem, czy podejdę do kolejnych. Fakt – może być mi ciężko odnaleźć się w emocjach targających szesnastoletnią intelektualistką, która właśnie odkrywa swój homoseksualizm. Może jak mi się bohaterka nieco zestarzeje, to skruszeje – i będzie strawniejsza?

Sytuację uratował Wojciech Pszoniak i Idiota Fiodora Dostojewskiego. Jednak audiobooki w wykonaniu aktorów, a nie lektorów mają wielką siłę rażenia. Tu nieco mniejszą, bo dźwięk jest nagrany wyjątkowo cicho, ale i tak od początku czuje się, że gość zna tę historię, że ją lubi, że od początku kreuje postacie. Ma niezwykle plastyczny głos – w sposób inny, niż na przykład Maciej Sztur, ale jest doskonały… I jeszcze ten carski klimacik! Mam chyba do niego słabość przez Borysa Akunina…

Jedna myśl na temat “Idiota

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: