Kolekcja nietypowych zdarzeń

Sam nie wiem, dlaczego kupiłem ten tytuł bez zastanowienia… To znaczy – domyślam się, to przez autora, ale czy naprawdę fakt, że lubię gościa, jest ważniejszy od tego, że nie przepadam z opowiadaniami? I że chyba nie słuchałem dotąd audiobooka czytanego przez Jacka Rozenka? Najwyraźniej tak…

Siedemnaście opowiadań, które łączy wątek maszyny do pisania – czasem jest ona ważnym elementem, a czasem zaledwie detalem tła opowiadanych przez Hanksa historii. Ich bohaterowie są skrajnie zróżnicowani: bogaci i biedni, starzy i bardzo młodzi, mężczyźni i kobiety… Miałem nawet wrażenie, że to zróżnicowanie jest nieco wydumane, podobnie jak czas i miejsca zdarzeń oraz próby różncowania literackiego stylu, ale czyta się to w sumie dobrze. Napisane dość prostym językiem, pogodne i sympatyczne, ale nie wybitne teksty, w których zapewne można się dopatrywać nawiązań czy inspiracji filmowych, obronią się również bez tych odniesień. Pod jednym warunkiem – jeśli nie oczekuje się od Hanksa, że w debiutanckim tomie opowiadań olśni czytelników swoim wybitnym talentem literackim.

To nie jest książka, która odmienia życie czytelników, ale jeśli Tom Hanks zdecyduje się na kolejne próby literackie, to z pewnością dam mu szansę. Niejedną – w końcu jako aktor rozwinął skrzydła po kilkunastu latach grania.

Komentarze

2 comments on “Kolekcja nietypowych zdarzeń”
 1. przystanek59 pisze:

  Jak Ci sie podoba Jacek w roli lektora?
  Od razu podziele sie, choc pewnie nikogo to nie interesuje, ze ja nim jestem zachwycona. I mimo, ze nikogo to nie obchodzi wciskam na sile znajomym audiobooki przez niego czytane, bo dobrem trza die dzielic. A bywa, ze kupuje tylko dlatego, ze on czyta.
  Tobie polecam goraco „Chlopcow”, mozna kupic w audiotece.

  Polubienie

  1. Zgred pisze:

   W porządku, będzie mi łatwiej szukać nowych tytułów…

   Polubienie

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s