Baszni

Pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca – dziś pewnie wiele osób pochyla się nad planszą. Może warto to zrobić nad zwykłą szachownicą? Baszni o starorosyjska gra planszowa rozgrywana przy użyciu standardowego zestawu warcabowego. Nawet początkowe ustawienie i sposób poruszania się bierek są identyczne… Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Piony poruszają się po ciemnych polach szachownicy o jedno pole do przodu i do tyłu. Bicie następuje podobnie, jak w warcabach – z tym, że zbity pion nie jest zdejmowany z planszy, lecz zostaje umieszczony pod pionem bijącym tworząc wieżę. Taką formacją porusza się gracz, którego pion jest na wierzchu, zasady ruchu nie ulegają zmianie. Zarówno wieże, jak i pojedyncze piony mogą wykonywać bicia seryjne – tak, jak w warcabach.

Jeśli zbita zostaje wieża, to bijący pion zabiera z niej tylko pionek szczytowy – reszta formacji pozostaje na miejscu, a kontrolę nad nią przejmuje ten gracz, którego pion jest na jej wierzchu.

Jeśli pojedyńczy pion lub formacja dotrze do ostatniego rzędu pól po stronie przeciwnika, to staje się damą. Tradycyjnie jest ona oznaczana przez postawienie znaku ołówkiem lub kredką.

Gra kończy się w momencie, w którym jeden z graczy nie ma swoich pionów ani wież na planszy lub nie może wykonać ruchu.

2 myśli na temat “Baszni

Dodaj własny

  1. Pingback: Focus | codziennik

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: