Partonia

Powinno być łatwo o sprzęt, bo czasy teraz takie, że pewnie każdy ma w domu zestaw do warcabów polskich – w końcu patriotyzm jest na fali, nie? Opracowana przez V. R. Partona, francuskiego znawcę warcabów odmiana gry rozgrywana jest właśnie przy użyciu zestawu do tej gry: plansza 10×10, po 20 pionów dla każdego gracza.

Dość nietypowe początkowe ustawienie pionów na zdjęciu powyżej. Gracze wykonują na zmianę ruchy – o jedno pole w rzędzie lub kolumnie, nigdy ukośnie. Nie ma damek. Bicie następuje przez „pojmanie”, podobnie jak np. w Tablucie – pion przeciwnika należy pochwycić w wyniku ofensywnego ruchu pomiędzy dwa swoje piony lub pomiędzy brzeg planszy a swojego piona. Można bezpiecznie wchodzić swoim pionem pomiędzy piony przeciwnika. Proste? Gra oczywiście toczy się „do ostatniej kropli krwi”, czyli do zbicia ostatniego pionka przeciwnika.

Ponoć ktoś wydał tę grę w 1955 roku, wznowień nie było. W sumie nie powinno to dziwić – sam użyłem fragmentu arkusza kokosowej mozaiki za parę złotych i szklanych counterów ze sklepu typu Wszystko za 4,50.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: