Biel. Notatki z Afryki

Z jednej strony rozdaję książki, do których już pewnie nigdy nie wrócę, a z drugiej – kupuję ebooki, których oddać nie mogę. Do biblioteki mi zawsze jakoś nie po drodze, a kiedy już tam zajrzę, to zupełnie intuicyjnie sięgam po tytuły, których bym pewnie nigdy nie kupił. I dobrze.

Grubo ponad sześćset kredowych stron tekstu i zdjęć Kydryńskiego to osobliwa pozycja: nie jest to powieść, nie jest reportaż, nie wygląda na album. Brak jej chronologii i spójności, ale przecież autor uprzedza czytalnika już na okładce: to notatki,  zarówno tekstowe, jak i fotograficzne. Może nieco zbyt osobiste, poetyckie, aluzyjne, ale czasem i dosłowne, wręcz dosadne zapiski z wielu lat podróży po Czarnym Lądzie mają wielką zaletę: są napisane znakomitym, soczystym językiem, piękną polszczyzną. Czyta się je z przyjemnością nawet wtedy, gdy Kydryński przez kilka stron usiłuje przybliżyć skomplikowaną i często krwawą historię afrykańskich państw… Nie zachwyciły mnie zdjęcia, ale zakładam, że nie powstały z myślą o wydawaniu albumu, ale właśnie jako notatki z podróży. Jak dla mnie – zbyt podostrzone i podkoloryzowane, choć może taki własnie był zamysł, może w ten sposób lepiej korespondują z tekstem?

Żaden ze mnie podróżnik, więc to głupio zabrzmi: po lekturze Bieli do Afryki się nie wybieram. Odczuwalna w każdym niemal zdaniu miłość autora do tego kontynentu jest raczej toksyczna… Ale przeczytać warto!

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s