Gekitai

Scott Brady opracował grę z prostymi regułami na niewielkiej planszy i to w tym roku, więc towar jest świeżutki i chrupiący, strategie zwycięstwa jeszcze nie opracowane, a plansza 6×6 i po osiem pionów na gracza znajdzie się na pewno na półce każdego gracza. Nie ma na co czekać!

Samo słowo gekitai oznacza po japońsku odpychanie i znakomicie określa podstawową cechę tej gry – otóż dostawiane na planszę piony odpychają sąsiadów. Dlaczego japońska nazwa? Nie mam pojęcia…

Gra zaczyna się na pustej planszy, gracze na przemian umieszczają na niej swoje piony na pustych polach. Jeśli pole sąsiadujące z właśnie zajmowanym w rzędzie, kolumnie lub ukośnie jest zajęte, to zajmujący je pion zostaje „odepchnięty” o jedno pole – jeśli jest ono wolne. Jeśli sąsiaduje z krawędzią planszy – zostaje z niej „zepchnięty” i wraca do puli swojego właściciela. Jeśli dostawiony pion sąsiaduje z kilkoma zajętymi polami, to wszystkie one zostają od niego „odepchnięte”, jeśli to możliwe. Regułą ta dotyczy zarówno pionów rywala, jak i własnych.

Drogi do zwycięstwa są dwie: ustawienie nieprzerwanej, prostej linii poziomej, pionowej lub ukośnej z trzech własnych pionów albo umieszczenie na planszy wszystkich ośmiu własnych pionów.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: