Go-Moku

To jedna z najstarszych uprawianych dziś gier – pierwsze odnotowane o niej wzmianki pochodzą z roku 2000 p.n.e. z Chin, gra ma więc jakieś 4000 lat… Go-moku trafiło do Japonii wraz z Go prawdopodobnie w VII wieku p.n.e. Na jej określenie używa się również nazw Renju, Kakugo, Gomoku-Narabe, Morphion Luffarschack, Itsutsu-Ishi, Gobang, Piskvorky, Omok, Wuziqi, Connect5, Naught & Crosses, 5 in a row, Caro. Możliwe, że znasz ją  z czasów szkolnych w wersji papierowej, z nudnych lekcji.

Go-Moku
Go-Moku

Gra, podobnie jak Go, toczy się na planszy 19×19, choć często rozgrywa się również na planszy 15×15 pól. Gracze na przemian ustawiają piony w swoim kolorze na przecięciach linii planszy.

Celem gry jest ułożenie w linii poziomej, pionowej lub ukośnej pięciu (ale nie więcej!) kamieni swojego koloru na sąsiednich polach.

Jeśli żadnemu z graczy nie uda się ułożyć linii z pięciu pionów i nie ma już możliwości wykonania ruchu – następuje remis.

6 myśli na temat “Go-Moku

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: