Konane

Za oknem robi się jesiennie, a mnie Hawaje w głowie… Konane powstało właśnie ta, całe wieki temu – kiedy kapitan Cook po raz pierwszy skontaktował się z wyspiarzami w XVIII wieku, ci w najlepsze pykali sobie w Konane przy użyciu pionów ze skały wulkanicznej i białego koralowca. Czasem nazywa się ją hawajskimi warcabami, ale nie ma z tą grą nic właściwie wspólnego – podobnie jak warcaby węgierskie, którymi zachwycałem się ostatnio.Oryginalne plansze hawajczycy dłubali sobie w kamieniu, ryjąc sto dołków w formie kwadratu 10×10 pól. Nie polecam, bo z wykonaniem samej planszy może się nam zejść do wiosny. Poza tym – to dość spore pole do rozgrywki, dziś najczęściej rozgrywa się partyjki na planszy 8×8, a i 6×6 trafia się często. Rozróżnienie kolorystyczne pól nie jest konieczne, a wręcz jest niepolecane – można dostać oczopląsu.

Początek jest nietypowy: wszystkie pola planszy są zajęte przez piony obydwu graczy ustawione „w szachownicę”. Pierwszy ruch wykonuje czarny, usuwając swój pion z jednego z czterech centralnych pól lub z jednego z rogów. Biały odpowiada usunięciem swojego piona z pola sąsiadującego z polem wybranym przez czarnego. Dopiero w tym momencie rozpoczyna się właściwa rozgrywka – gracze naprzemiennie wykonują ruchy polegające na biciu pionów przeciwnika poprzez przeskoczenie ich w rzędzie lub w kolumnie, nigdy ukośnie. Bić można jedynie piony na polu bezpośrednio sąsiadującym z zajętym przez własny pion, który ląduje bezpośrednio za bitym pionem. Jest możliwość wielokrotnego bicia w jednym posunięciu, jeśli nie wymaga to zmiany kierunku ruchu.

Jeśli gracz w przypadającej na niego kolejce nie może wykonać ruchu – przegrywa partię niezależnie od tego, czy ma więcej, czy też mniej pionów od swojego przeciwnika.

Istnieje wiele wariantów rozgrywki na planszach różnej wielkości, niekoniecznie kwadratowych. Dość powszechne było rozgrywanie Konane na planszy 6×8, często też reguły nie pozwalają na bicie więcej niż jednego piona w trakcie ruchu, co szczególnie dobrze sprawdza się na mniejszych planszach.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: