Gyges

Z okazji trzeba korzystać i nie marudzić za bardzo… Wprawdzie wolałbym drewnianą wersję wydaną przez Gigamic, ale skoro trafia się wersja skórzana – kupuję! Plansza wprawdzie nie do końca się prostuje, efektowne piony są dość chybotliwe, ale i tak „czacha paruje”!

Prosta sprawa: plansza 6×6, po sześć pionów dla każdego (dwa potrójne, dwa podwójne, dwa pojedyncze) i zaczynamy! Gracze rozmieszczają pony w dowolny sposób po swojej stronie planszy, w pierwszym rzędzie. Nie ma tu „białych” i „czarnych” – gracze mają obowiązek wykorzystywać do ruchu piony znajdujące się najbliżej ich strony planszy.

Piony poruszają się w rzędach i kolumnach o ilość pól zgodną z ich wartością (w wersji Gigamica – wysokością), mogą przy tym zmieniać kierunek ruchu, ale nie mogą przeskakiwać nad innymi pionami. Jeśli jednak ruch kończy się na polu zajętym przez inny pion, to gracz wykonujący ruch ma do wyboru dwie opcje:

  • postawić pion wykonujący ruch na zajętym wcześniej polu, a stojący tam wcześniej pion umieścić na dowolnym pustym polu planszy,
  • przedłużyć ruch pionem o ilość pól równą wartości piona zajmującego pole.

Zwycięża ten z graczy, który w przypadającej na niego kolejce wyprowadzi piona z planszy po stronie przeciwnika, jednak musi tego dokonać w ostatnim kroku swojego ruchu. Jeśli więc przesuwa pion o wartości 3, to może w dwóch krokach dotrzeć do ostatniego rzędu, zaś opuścić planszę dopiero w trzecim.

Dobrze przekazuje to forma drewnianej planszy, choć moim zdaniem nie zyskuje ona przy tym na estetyce… Wszelkie wątpliwości powinien rozwiać film.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: