Vernon Subutex (2)

Trudno cokolwiek napisać o drugiej części powieści Despentes bez spoilerowania… Tytułowy bohater schodzi w niej na drugi plan, właściwie częściej patrzymy na niego oczami innych, niż na świat jego oczami. Wszyscy go szukają – i znajdują, ale nie dlatego, że ma bezcenne kasety z wynurzeniami Bleacha. Odczuwają potrzebę zaopiekowania się nim, choć on sam wybiera życie kloszarda i absolutną wolność, spędzając całe dnie na gapieniu się w chmury. 

Ludzie lgną do niego, wkrótce otacza go kolorowy wianuszek fanów, wręcz wyznawców – bo szybko staje się kimś w rodzaju szamana, miksując muzykę na imprezach. Niewiele mówi, ale diametralnie zmienia ludzi – i to na lepsze. Sprawa poszukiwanych kaset ma jednak w tej historii kontynuację: pałeczkę przejmuje córka Vodki Satany, nieżyjącej gwiazdy porno, która chce odnaleźć i ukarać winnych śmierci matki. A że jest żarliwą muzułmanką? No cóż… To w końcu Despentes!

Całość jest zdecydowanie bardziej stonowana od pierwszej części, jednak konsekwentnie stosowany zabieg rodem z Dwunastu gniewnych ludzi sprawdza się genialnie: kiedy tylko czytelnik zdoła sobie wyrobić opinię o jednym z bohaterów, zostaje wrzucony w jego skórę. To działa!

Jedna myśl na temat “Vernon Subutex (2)

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: