True Detective (I)

Teraz już wiem, po co wymyślono seriale… W kinowym formacie nie da się upchnąć tylu informacji, zdarzeń, sugestii i smaczków, które zbudują w wyobraźni widza sylwetkę bohatera, a co dopiero dwóch, i to skrajnie różnych – takich jak Rust Cohle i Martin Hart. 

Autor scenariusza Nica Pizzolatto i reżyser Cary Fukunaga odwalili kawał dobrej roboty, ale zdjęcia Adama Arkapawa, świetnie dobrana muzyka i obsada drugoplanowych ról (Michelle Monaghan!) również są znakomite i nie sposób pominąć ich wpływu na odbiór całości. Najefektowniejszym, choć wcale nie nowatorskim zabiegiem jest przedstawienie tej historii dwutorowo: jako relacji z wydarzeń z połowy lat dziewięćdziesiątych oraz zeznań jej uczestników składanych kilkanaście lat później. Fascynująca jest przemiana bohaterów i aktorski kunszt Woodego Harrelsona i Matthew McConaughey’ego, którzy potrafili ją wiarygodnie sprzedać widzom. Mistrzostwo!

Przytłaczający klimat Luizjany oddają nie tylko wspomniane klimatyczne zdjęcia i muzyka, ale sam sposób narracji: ten serial jest po prostu przegadany, co wcale nie wpływa źle na jego odbiór. Stosunkowo niewiele tu akcji, zupełnie brak efektów specjalnych, pościgów i wybuchów, czasem tylko jakaś drobna bijatyka, jedna większa strzelanina. Brutalność i krew pojawiają się właściwie tylko w ostatnim odcinku – reszta ośmioodcinkowego napięcia to wyobraźnia widza karmiona sugestiami i aluzjami, trudnymi relacjami głównych bohaterów, ich osobistymi problemami, skomplikowaną przeszłością. Sam kryminalny wątek rytualnego morderstwa pewnie dałoby się nieźle opowiedzieć w góra dwugodzinnym filmie, ale takiego formatu nie obroniłaby żadna obsada, reżyseria czy zdjęcia – za dużo już powstało takich filmów.

Co tu dużo mówić – wsiąkłem na całego i teraz oswajam się z szokiem: drugi sezon to zupełnie inni ludzie, inne miejsca, inna historia. Jest ciężko.

Jedna myśl na temat “True Detective (I)

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: