Paskudna perełka

Różne wołomińskie paskudztwa wpadają w moje ręce i do moich muzealnych szuflad, ale widok tego może wypalić oczy… Ryzykuję ujawnienie go światu, bo dotąd nie zdawałem sobie sprawy z jego istnienia, chociaż idea którą nagradza jest mi znana.

Data na odwrocie sugeruje rok 1976, ale czego jest to dziesiąta rocznica – bo jest am też wielka rzymska „dziesiątka” i rok 1966? Nie mam pojęcia, ale chyba nie chodzi o dekadę starań o utworzenie tego ośrodka sportowo-rekreacyjnego?

„W pobliżu Warszawy, w Wołominie powstać ma na obszarze 72 ha wielki ośrodek sportowo-turystyczno-wypoczynkowy „Białe Błota„. Jest to projekt zakrojony na dużą skalę, a powstanie z inicjatywy społecznej i realizowany ma być w dużej mierze siłami społecznymi. (…) Wykorzysta się dla tych celów wołomińskie jezioro, rozpościerające się na 30 ha i przyległy do niego od strony szosy park.”

– pisał w połowie lat 70. Express Wieczorny. Skutkiem zelektryfikowania i melioracji terenu miały być aleje spacerowe z ławeczkami wokół jeziora (!), plaża, basen, natryski i brodzik. Oczywistością wydawały się boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki oraz korty tenisowe, restauracja, kawiarnia i bar mleczny.

„Tak oto w skrócie przedstawia się niezwykle ambitny, zważywszy możliwości i nader cenny plan działania zawiązanego specjalnie w tym celu Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Wołominie. Wystosował on już apel do społeczeństwa, zakładów pracy, szkół, organizacji Wołomina i okolic o jak najszerszy i najofiarniejszy udział w tym – co tu ukrywać – niełatwym przedsięwzięciu”

Mam wrażenie, że skończyło się na marzeniach, paru spotkaniach z ołówkiem w ręku i… zamówieniu proporczyków dla działaczy, czego dowód widać na zdjęciu powyżej. Oczywiście mogę się mylić – postaram się podpytać w magistracie, czy przypadkiem nie ocalały jakieś plany czy kosztorysy, ale mocno wątpię. Z pewnością jednak rzucone czterdzieści lat temu ziarno tej utopijnej idei trafiło na podatny grunt – pomysł na „Przygotowanie do powstania na terenie Białych Błot wielkiego ośrodka rekreacyjnego” zyskał w ankiecie wśród mieszkańców 4% poparcia.

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: