Huraganowe niejasności

Stadjon: tygodnik poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego
R.3, nr 6 (5 lutego 1925)

Troszkę jestem zaniepokojony… Za datę powstania klubu przyjmuje się rok 1923, trzy lata temu hucznie obchodziliśmy dziewięćdziesięciolecie!

Szperam, szukam, próbuję ogarnąć. Marian Krupicki pisze:

W roku 1923 K.S. „Huragan” zostaje członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej i otrzymuje prawo zgłaszania swych drużyn do rozgrywek o mistrzostwo Okręgu Warszawskiego. W roku 1924 przychodzą pierwsze sukcesy. „Kurier Warszawski” organizuje turniej w którym „Huragan” zdobywa I miejsce na 24 startujące zespoły i staje się zauważalny w sportowym środowisku okręgu warszawskiego.

Właściwą datą do celebrowania rocznic wydaje się być ta, w której „Huragan” formalnie zarejestrowano lub też zgłoszono do rozgrywek. Ten sam tekst mówi przecież, że klub powstał rok czy nawet dwa lata wcześniej:

W roku 1922 kilku zacnych obywateli miasta widząc zapał i popularność piłki wśród młodych postanowiło założyć klub w którym chętni mogli by rozwijać swój talent.

Czyżby po prostu powielana wielokrotnie pomyłka w odczytaniu dokumentów? To się zdarza… W Sieci wciąż można znaleźć informacje, że Wołomina nazywał się kiedyś Zacięciwa, choć chyba nikt nie ma na to żadnych dowodów! Sprawę tłumaczy nieco fragment opracowania Mirona Cicheckiego:

Do rejestru stowarzyszeń Wołomiński Klub Sportowy „Huragan” został wpisany w 1923 r., a pierwszym prezesem klubu został wybrany ówczesny burmistrz Wołomina inż. Mieczysław Czajkowski. P

Czyli klub przez dwa lata działał jako zwykłe stowarzyszenie, ale nie był członkiem WOZPN i nie uczestniczył w rozgrywkach organizowanych przez Związek? Muszę to jutro koniecznie wyjaśnić, bo nie będę spał spokojnie! Tym bardziej, że Jarosław Stryjek podaje w swoim tekście, że

W celu dopełnienia formalności, klub został wciągnięty do rejestru stowarzyszeń i związków Województwa Warszawskiego w dniu 17 sierpnia 1926 r. pod numerem 1059 jako stowarzyszenie pod nazwą „Huragan” w Wołominie.

Pogubiłem się…

Jedna myśl na temat “Huraganowe niejasności

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: