Wołomin - osiedle Przedsiębiorstwa Naftowego 1965

Pocztówka z „tamtej strony”

Całe życie mieszkam po „tej stronie”, „tamtej” właściwie nie znam. Zapowiada się kilka pogodnych dni, więc może wybiorę się na poszukiwania tego miejsca ze zdjęcia? Opisowi aukcji: „Wołomin – osiedle Przedsiębiorstwa Naftowego – 1965” – muszę wierzyć na słowo, choć data wydaje mi się kosmiczna. Sama widokówka przynosi dodatkową informację: „przy ul. Świerczewskiego”. To chyba obecna Armii Krajowej?

Wołomin - osiedle Przedsiębiorstwa Naftowego 1965
Wołomin – osiedle Przedsiębiorstwa Naftowego 1965

Może też uda mi się złapać w kadrze jakąś „damę z ocynkowanym wiadrem”?

Komentarze

8 comments on “Pocztówka z „tamtej strony””
 1. P. pisze:

  Po pierwsze tak, to Armii Krajowej, dawniej gen. K. Świerczewskiego. Całe osiedle było pod nr 64, potem numery bloków i numer mieszkania. Takie mieliśmy adresy. To są dwa bloki wybudowane bodaj najpóźniej: nr 15 i 16. “16″ była całą zamieszkała, zas na parterze “15″ było przedszkole, którym w latach 70 i chyba na początku 80. kierowała pani Pyznarowa. Nazwa firmy brzmiała: 1. Przedsiębiorstwo Wydobywania Nafty i Gazu, a potem 2) Zakład Poszukiwania Nafty i Gazu. Nad soba miało Zjednoczenie w Warszawie, a nad nim Ministerstwo. Wieloletnim dyrektorem był p. Adam Kilar, mieszkał właśnie na drugim piętrze bloku nr 16 w czteropokojowym mieszkaniu. Bloki wydają mi sie starsze niż z 1965 roku – po pierwsze z powodu ławek, krzewów – były późniejsze moim zdaniem. Bloki są zbyt ładne, otynkowane, ale już nie takie “świeże”. Pierwsi lokatorzy wprowadzali się do nich nie wcześniej niż w 1967 – czekając na ukończenie tych domów mieszkali w tzw. hotelu robotniczym – dziś to jest przebudowany blok prostopadły do dawnej kotłowni i garaży. Mnóstwo wspomnień, osób… historia jeszcze do odtworzenia.

  Polubienie

 2. P. pisze:

  Nie wydobywania tylko wydobycia :-).

  Polubienie

 3. A nie PPNiG, w sensie poszukiwania???

  Polubienie

 4. mirka pisze:

  Najpierw był tylko PPN – czyli Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych. Później dorzucili jeszcze gaz i zmienili na Zakład…

  Polubienie

 5. P. pisze:

  Oczywiście, moge mylić – wszystko to więc trzeba wyjasnić, ustalić i zachować. Na FB napisałem więcej szczegółów – biorę się za to :-). “Ojcem Chrzestnym” pomysłu oczywiście “mianuję” oczywiście Łukasz R – właściciela niniejszego Bloga; gdyby nie to zdjęcie tych dwóch bloków, nie byłoby zainteresowania tematem, a widać już, że jest!

  Polubienie

 6. Marcin Lewikowski pisze:

  A masz może takich więcej?

  Polubienie

  1. Zgred pisze:

   „Takich” czyli jakich? Z Nafty? Z lat 70?

   Polubienie

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s