Au revoir à Wołomin

O tym, że przedwojenny aktor filmowy Michał Znicz bywał w Wołominie wiedziałem dzięki dociekliwości Marty Krakowskiej, ale że był to fakt powszechnie znany i komentowany w Warszawie z lat 30. nie miałem pojęcia… Niektórzy nawet układali o tym rymy!

Wiadomości Filmowe : czasopismo ilustrowane R.6, nr 14 (15 lipca 1938) R.6, nr 14 (15 lipca 1938)
Wiadomości Filmowe : czasopismo ilustrowane R.6, nr 14 (15 lipca 1938) R.6, nr 14 (15 lipca 1938)

Pod powyższym tekstem podpisał się Jerzy Gur – prawdopodobnie to pseudonim Jerzego Guranowskiego, poety i autora tekstów piosenek,  zamordowanego w 1943 roku przez pijanych Niemców w szpitalu w getcie.

Sam Znicz to postać dość tajemnicza – nazywał się naprawdę Michał Feiertag, urodził się według różnych źródeł w 1888, 1892 lub 1895 roku w Warszawie, Połtawie lub Łodzi. Aktorską przygodę rozpoczął w niewoli – jako żołnierz trafił do niej podczas I Wojny Światowej. Na deskach prawdziwego teatru stanął prawdopodobnie w 1918 roku, kilka lat później trafił na duży ekran. W czasie II Wojny Światowej znalazł się w warszawskim getcie, gdzie kontynuował pracę sceniczną. Zginął najprawdopodobniej 24 grudnia 1943 lub 1942 roku, ale… nie wiadomo w jakich okolicznościach. Różne wersje mówią o zamordowaniu aktora wraz z pozostałymi pacjentami szpitala dla nerwowo chorych w Otwocku, śmierci w transporcie do obozu koncentracyjnego lub… samobójczej śmierci w Wołominie.

Jedna myśl na temat “Au revoir à Wołomin

Dodaj własny

Dodaj komentarz logując się przez FB lub Twetter

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: